Hatemi Hukuk Bürosu

Hatemi Hukuk Bürosu

Özel Hayatın Gizliliği

velayet-hakkiÖzel Hayatın Gizliliği hakkı temel haklardandır. (Anayasa mad. 20)

Anayasa’nın 13 maddesi gereğince de bu temel hak ;

a- Yalnızca Anayasa’nın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak,

b- Kanunla sınırlanabilir.

Özel hayatın gizliliği maddesinde her ne kadar “genel ahlakın korunması amacıyla sınırlama” dan bahsediliyor ise de, evlilik dışı ilişkiyi suç sayan bir kural yoktur.

Şu halde bu sınırlama; genel ahlak bakımından çok, başka suçlar bakımından, evlilik dışı ilişkiler de genel sağlık açısından ve yetkili resmi makamlar karşısında sınırlanabilir. Mesela; izinsiz fuhuş faaliyeti yapılan bir yere Devlet baskın yapabilir ve oraya müşteri olarak gidenleri de muayeneye sevk edebilir.

Özel Hayatın Gizliliği

Açıklanmasında doğrudan kamu yararı olmayan, evlilik dışı ilişkiler için yayın yapma kasete alıp açıklama vs. hukuka uygun sayılabilir mi?

Basın hürriyeti ile ilgili Anayasa maddesine bakınca da, orada özel hayatın gizliliği sınırlama gerekçesini göremiyoruz.

Böyle Anayasa 13 karşısında, özel hayatın gizliliği evlilik dışı ilişki haberleriyle sınırlamazken, basın hürriyeti de özel hayatın gizliliğinin mülahazasıyla sınırlanmıyor!

Özel hayatın gizliliğinin söz konusu olan ve bu gizlilik ihlal edilen kimse bir kamu görevlisi değilse, özel hayatı mutlak olarak korunmalıdır.

“Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av.Kezban Hatemi ve Prof.Dr.Hüseyin Hatemi ‘ye ait olup sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumunda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.”

Av. Kezban Hatemi 
Adres

Gümüşsuyu İnönü Cad. AKun Apt. No:39/6 Taksim Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon

+90 212 243 6303 +90 212 252 2559

Çalışma Saatleri

Hafta içi : 09:30 / 18:30
Hafta sonu : -